Ten serwis używa plików cookies. Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Zrozumiałem
x

Czym jest gaz LPG?

Skroplony gaz płynny (ang. Liquefied Petroleum Gas), zwany inaczej LPG, jest niezwykle uniwersalnym gazem o wszechstronnych zastosowaniach w domu, rolnictwie, usługach, przemyśle oraz jako autogaz. Skład chemiczny LPG jest podobny do składu gazu ziemnego.
włączony palnik z niebieską poświatą LPG ma wiele zalet dzięki temu, że staje się płynny pod niskim ciśnieniem i regularną temperaturą.

Ta cecha umożliwia transportowanie i przechowywanie dużych ilości energii w małych zbiornikach i butlach gazowych.

LPG powstał pod powierzchnią ziemi w procesie trwającym miliony lat. Platformy wiertnicze wydobywają gaz w postaci mieszanki, która następnie jest rozdzielana na metan (gaz główny), gazy skroplone (propan i butan) oraz inne gazy. Gaz płynny produkowany jest również w rafineriach ropy naftowej.
LPG, to gaz węglowodorowy który skrapla się w zamkniętych pojemnikach (zbiornikach na gaz, butlach) w normalnej temperaturze i pod niskim ciśnieniem. Zazwyczaj LPG to albo propan (C3H8), butan (C4H10) albo mieszanka jednego i drugiego.

Propan posiada niższy punkt wrzenia od butanu, co powoduje, że przechodzi ze stanu ciekłego w lotny nawet w bardzo niskich temperaturach, nawet do -45°C. Przy przechowywaniu w postaci ciekłej w zbiorniku wytwarza wyższe ciśnienie niż butan w tej samej temperaturze. Propan jest więc bardziej przydatny do przechowywania i użycia na zewnątrz. Może być stosowany do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych i handlowych, ogrzewania wody i gotowania. Posiada liczne zastosowania w przemyśle i rolnictwie.

Butan posiada niższe ciśnienie pary w takich samych temperaturach, w związku z czym jest bardziej przydatny do użycia we wnętrzach oraz na zewnątrz latem i w cieplejszym klimacie. Gaz ten również posiada różnorodne zastosowania.

LPG jest samo w sobie niewidoczne i bezwonne. Typowy zapach gazu pochodzi poprzez dodanie chemicznego zapachu, tak abyśmy byli w stanie zwrócić uwagę na obecność gazu.
Obecnie, 60% zapotrzebowania na gaz w Europie jest pokrywane bezpośrednio przez zasoby dostępne na kontynencie, pozostałe 40% uzupełniają rafinerie.

 

Do pobrania: 

Sprawdź nasze aktualne promocje

Zobacz co możesz zyskać korzystając z AmeriGas

Więcej
 

Odbierz premię od AmeriGas

Poleć klienta i odbierz premię od AmeriGas...

Więcej