background-image

Ekogroszek, pellet czy LPG – co wybrać

Planujesz modernizację systemu grzewczego lub właśnie wybierasz odpowiedni sposób na efektywne ogrzewanie domu?

Jeżeli nie posiadasz stałego podłączenia do sieci gazowej, możesz wybierać spośród trzech popularnych rozwiązań. Ekogroszek, pellet czy paliwo płynne – które z nich jest najnowocześniejsze i najbardziej przyjazne dla domowników?

Stawiasz na rozwiązania tanie, czyste i ekologiczne? Zobacz, czym charakteryzują się różne sposoby ogrzewania domu i na co powinieneś się przygotować, jeżeli zdecydujesz się na ekogroszek, pellet lub gaz płynny LPG. Przygotowaliśmy największe wady i zalety każdego rozwiązania.

Ekogroszek – efektywne ogrzewanie

Wybierają go przeważnie ci, którzy wiedzą, jak w praktyce wygląda opalanie domu węglem, i obecnie szukają rozwiązania, które będzie wygodniejsze i bardziej ekologiczne. Z perspektywy użytkownika tradycyjnych pieców stosowanie specjalnych kotłów do ekogroszku jest bowiem banalnie proste. Kotły nowej generacji posiadają wygodne podajniki, które automatycznie podtrzymują spalanie. Urządzenia na ekogroszek są także szczelniejsze i charakteryzuje je niższa emisja trujących substancji niż w przypadku węgla. Ekogroszek jest wytwarzany z wysokiej jakości węgla, dzięki czemu dym zawiera mniej związków siarki i innych szkodliwych substancji.

Wady ekogroszku

Wydzielenie osobnej kotłowni na piec i składowanie węgla stanowi duży minus tej technologii. Pomieszczenie, w którym przechowuje się to paliwo, jest zanieczyszczane pyłem z pieca i odłamkami węgla, dlatego nie może służyć domownikom do innych celów. 

Na rynku krążą liczne podróbki ekogroszku, wytwarzane ze szkodliwych odpadów i tylko udające ekologiczne produkty. Dlatego sprawdzaj dokładnie parametry kupowanego paliwa i zachowaj czujność. Dodatkowo specjalny kocioł na ekogroszek to dość duża inwestycja.

Pellet, czyli czyste ogrzewanie

Zdecydowanie czystszym paliwem grzewczym jest pellet. Granulki wytworzone z trocin drewna nie zawierają żadnych sztucznych substancji i nie brudzą jak węgiel. Podczas spalania wytwarzają naturalny zapach drewna, a otrzymany popiół można wykorzystać jako nawóz w ogródku. Jest to więc wysoce ekologiczny sposób ogrzewania. Spalanie pelletu jest też bardziej przyjazne użytkownikom i otoczeniu. Pakowanie surowca w worki o wadze 10 kg umożliwia wygodniejsze uzupełnianie kotła.

 

Pellet – wysokie koszty

 

Zaawansowany piec do spalania pelletu zapewnia co prawda łatwą regulację temperatury i optymalne wykorzystanie opału, ale jest on sporą inwestycją. Sam pellet również nie należy do najtańszych paliw.

Ogrzewanie gazem płynnym

Ogrzewanie gazem płynnym jest najlepszym rozwiązaniem, gdy nie masz bezpośredniego dostępu do gazu ziemnego. Instalacja zbiornikowa umożliwia korzystanie z ogrzewania i kuchenki gazowej w sposób bezobsługowy.
Jest to rozwiązanie bezpieczne dla domowników, bo uzupełnianiem zbiornika zajmuje się serwis, który dodatkowo sprawdza każdorazowo szczelność urządzeń. 

W odróżnieniu od ekogroszku i pelletu ten sposób ogrzewania to nieduża inwestycja początkowa, zwłaszcza, gdy zdecydujesz się na dzierżawę zbiornika LPG AmeriGas. Dzięki umieszczeniu zbiornika w ogródku nie musisz wydzielać dużej przestrzeni domu na piec i składowanie opału. Dodatkowo cena uzupełniania paliwa również nie jest wysoka w przypadku tego surowca. Jest to najbardziej ekologiczne z przedstawionych rozwiązań, ponieważ ta technologia niemal nie oddziałuje na środowisko i jest niezauważalna dla domowników podczas codziennego użytkowania. Niezwykła wygoda i profesjonalna obsługa to zalety,
które sprawiają, że gaz płynny, który zyskał już popularność na zachodzie, zdobywa coraz szersze grono zwolenników w Polsce. 

Kiedy decydujesz się na określony sposób ogrzewania domu, powinieneś zwrócić uwagę nie tylko na koszt paliwa, ale także na czystość powietrza w domu i wokół niego. Jeśli wybierzesz naprawdę ekologiczne i wygodne rozwiązanie, zapomnisz o instalacji ogrzewającej dom. Efektywne ogrzewanie nie zabiera domownikom czasu i miejsca, a także nie generuje zanieczyszczeń i pyłu. Pamiętaj o tym zanim podejmiesz ostateczną decyzję!

 

W czym możemy Ci pomóc?

Masz pytania? Wypełnij formularz lub skontaktuj się z nami telefonicznie.

Aby umożliwić wysłanie wiadomości, wypełnij wskazane pola.
Twoja wiadomość została wysłana. Skontaktujemy się z Tobą niebawem.
Imię i nazwisko
Numer telefonu
Adres e-mail
Kod pocztowy (XX-XXX)
Napisz czego szukasz
Full Close

Podaj temat:

Zobacz pozostałe artykuły:WRÓĆ DO AKTUALNOŚCIPrzeczytaj jak zaoszczędzić na ogrzewaniu:PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU