background-image

Ogrzewanie gazowe ze zbiornika – kiedy warto się na nie zdecydować?

Ogrzewanie gazowe ma wiele zalet. Przede wszystkim nie wymaga wygospodarowania dodatkowej kotłowni na potrzeby magazynowania paliwa, jest „czyste”, a przy tym jego obsługa sprowadza się do definiowania pożądanych parametrów termicznych w domu lub w innym obiekcie. Jeśli jednak nie ma możliwości przyłączenia domu do sieci gazowej, pojawia się pytanie, czy dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie ogrzewania gazowego ze zbiornika. Kiedy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję?

Wygoda ogrzewania domu

Bezdyskusyjną zaletą ogrzewania gazowego jest to, że system ten jest całkowicie bezobsługowy. Kocioł gazowy musi tylko otrzymywać stałe dostawy gazu, by zapewniać rozprowadzenie wygenerowanego ciepła do żądanych pomieszczeń. Jeśli w danym momencie nie ma możliwości, by podłączyć się do gazociągu w pobliżu obiektu jednorodzinnego albo takie podłączenie pociągnęłoby za sobą stanowczo za wysokie koszty, to nie oznacza, że należy zrezygnować z ogrzewania domu gazem.

 

Zamiast gazu ziemnego może być to gaz płynny LPG. Kotły gazowe mogą być spokojnie zasilane zarówno gazem ziemnym, jak i płynnym – propanem-butanem. Jeśli więc wiemy, że w przyszłości będzie można uzyskać stałe przyłącze oraz korzystać ze stałych dostaw gazu ziemnego, warto zdecydować się choćby tymczasowo na korzystanie z gazu ze zbiornika na LPG.

Czy trzeba zmieniać kocioł gazowy?

Zmiana paliwa w systemie ogrzewania z gazu płynnego na gaz ziemny nie wymusza na Tobie kosztownej wymiany całego kotła. Kotły gazowe, przynajmniej te nowej generacji, mogą być z powodzeniem zasilane zarówno gazem ziemnym z gazociągu, jak i gazem płynnym ze zbiornika. W przypadku zmiany paliwa wystarczy dokonać tzw. przezbrojenia urządzenia, a także wykonać przyłączenie oraz zdemontować gazowy zbiornik zewnętrzny. Wszystko dlatego, że w takim wypadku od samego początku korzystasz z nowoczesnego kotła z palnikami, jakie są dostosowane do pracy z gazem płynnym i gazem ziemnym. Może pojawić się jedynie konieczność zmiany dysz doprowadzających do palnika odpowiednie paliwo.

background-image

Zbiornik podziemny i odległości

Ogrzewanie gazowe w domku letniskowym

Kolejnym przykładem sytuacji, w której warto zastosować ogrzewanie gazowe ze zbiornika, jest korzystanie z domku letniskowego. W takim przypadku zapewnianie ciepła będzie potrzebne tylko incydentalnie albo przez krótki okres w ciągu roku. Wtedy łatwiej i taniej może być zasilać system grzewczy w letnisku z butli na gaz płynny czy z odpowiedniego zbiornika na gaz LPG, niż wykonywać kosztowne przyłącze, które w wielu miejscach znajdujących się z dala od miast nie jest w ogóle możliwe do zrealizowania.

Dlaczego warto wybrać ogrzewanie gazowe ze zbiornika?

Zbiornik z gazem LPG zamówiony u renomowanego dostawcy, np. firmy AmeriGas, będzie dobrą inwestycją – tymczasową, do czasu przyłącza do sieci gazowej w okolicy domu, albo stałą, jeśli nie będzie technicznej i finansowej możliwości wykonania przyłącza. Dostawca zbiorników oraz gazu sam zadba o regularność dostaw, dlatego Ty nie będziesz musiał ich planować i pamiętać o zamówieniu dostawy gazu LPG wtedy, gdy w zbiorniku będzie go stanowczo zbyt mało.

 

Samo ogrzewanie gazowe na gaz płynny jest bardzo ekologiczne. Podczas spalania gazu LPG, propanu i butanu, które mają prostą budowę molekularną, nie wytwarza się dużej ilości szkodliwych dla środowiska naturalnego substancji. Zwłaszcza w porównaniu ze spalaniem paliw stałych, jak węgiel, jest to ogromna, odczuwalna różnica. Propan oraz butan są gazami czystymi chemicznie, dlatego ich spalanie zmniejsza emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

 

Ponadto instalacja zbiornika na gaz płynny i jego użytkowanie jest bezpieczne dla gleby oraz wód gruntowych. Gaz ten nie jest toksyczny, dlatego takie ogrzewanie ze zbiornikiem możesz spokojnie wybrać, jeśli masz do ogrzania budynki usytuowane na terenach o wysokich walorach przyrodniczych, które z racji swojego statusu wymagają specjalnej ochrony. Takie ogrzewanie pozwala na zapewnienie komfortu cieplnego wszystkim domownikom, a przy tym nie musisz budować osobnej kotłowni do składowania opału. Nowoczesne piece są na tyle małe, że można je umieścić np. w pralni czy w łazience. Przypominają swoim kształtem junkersy, które można zobaczyć w wielu blokach z wielkiej płyty. Nie szpecą pomieszczeń mieszkalnych czy gospodarczych w domach.

Pomoc ze strony fachowców

Zbiorniki na gaz płynny LPG, wraz z instalacją ogrzewania gazowego, można kupić lub wydzierżawić. Jeśli wybierzesz dzierżawę zbiornika od AmeriGas, możesz liczyć na profesjonalne doradztwo ze strony instalatorów. Omijają Cię koszty zakupu sprzętu, a procedura od projektu do instalacji jest przeprowadzona zgodnie z wysokimi standardami bezpieczeństwa, które zostały potwierdzone niezbędnymi certyfikatami. Dzierżawa zbiornika od firmy, która jest jednocześnie dystrybutorem gazu płynnego, pozwoli Ci również nie martwić się zmianami cen gazu, ponieważ ich niezmienność jest gwarantowana przez 2 lata.

W czym możemy Ci pomóc?

Masz pytania? Wypełnij formularz lub skontaktuj się z nami telefonicznie.

Aby umożliwić wysłanie wiadomości, wypełnij wskazane pola.
Twoja wiadomość została wysłana. Skontaktujemy się z Tobą niebawem.
Imię i nazwisko
Numer telefonu
Adres e-mail
Kod pocztowy
Napisz czego szukasz
Full Close

Podaj temat:

Zobacz pozostałe artykuły:WRÓĆ DO AKTUALNOŚCIPrzeczytaj jak zaoszczędzić na ogrzewaniu:PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU