background-image

Zgłosiłeś swój piec w urzędzie? Jeśli nie, licz się z nałożeniem wysokich kar!

Z dniem 1 lipca 2021 roku uruchomiona została Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, gromadząca informacje o źródłach ogrzewania w obiektach jednorodzinnych, wielorodzinnych czy komercyjnych. Wpis do takiej bazy nie ma charakteru dobrowolnego. Istnieje graniczny termin, w którym powinieneś tego dokonać. Kto objęty jest tym obowiązkiem i jakie kary grożą za jego niedopełnienie?

Obowiązek zgłoszenia budynku i pieca

Od 1 lipca 2021 właściciele obiektów mieszkalnych i nie tylko mają obowiązek zgłoszenia go do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Termin kończy się 30 czerwca 2022 roku. Na dzień 24 kwietnia 2022 roku do ewidencji wpłynęło ponad 2,9 mln oświadczeń. Oznacza to, że brakowało jeszcze około 3 mln deklaracji.

 

Na listę muszą wpisać się wszyscy właściciele lub zarządcy nieruchomości w kraju, zarówno budynków mieszkalnych, jak i użytkowych. Mowa tu jednak wyłącznie o tych właścicielach, którzy w swoich domach już mieszkają lub wprowadzili się do nich przed 1 lipca 2021 roku. Czasu na zgłoszenie znacznie mniej mają inwestorzy, którzy znajdują się na etapie budowy domu. Oni muszą złożyć deklarację w zaledwie 14 dni od chwili uruchomienia źródła ciepła.

 

Termin zaczyna swój bieg w momencie, gdy właściciel otrzymuje pozwolenie na użytkowanie swojej nieruchomości. W przypadku zamieszkiwania w budynkach wielorodzinnych obowiązek zgłoszenia obiektu spoczywa na zarządcy, a wyjątkiem od tego jest sytuacja, gdy w lokalu wykorzystujesz indywidualne źródło ciepła, jakim jest m.in. kominek.

Jak złożyć deklarację dotyczącą źródła ciepła?

Najprostszym sposobem na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jest uzupełnienie formularza elektronicznego. Na stronie www.zone.gunb.gov.pl  znajduje się aktywny formularz, który służy do złożenia deklaracji online. Po zalogowaniu się za pomocą Profilu Zaufanego na wskazanej stronie wystarczy wypełnić deklarację, wpisując do niej następujące, wymagane dane:

  • adres nieruchomości,
  • dane kontaktowe do właściciela nieruchomości,
  • wskazanie źródła ciepła (lub kilku źródeł).

 

Po zatwierdzeniu, formularz jest automatycznie przekazywany do centralnej ewidencji. Ważne jest jedynie to, by wybrać odpowiedni dokument – dla budynku mieszkalnego lub innych nieruchomości, które nie są zamieszkiwane.

 

Alternatywną formą wywiązania się z obowiązku złożenia deklaracji jest posłużenie się w tym celu papierowym dokumentem, który można pobrać z tej samej strony internetowej, wydrukować i wypełnić. Następnie wystarczy zanieść go lub wysłać listem poleconym do urzędu gminy. Urzędnik przeniesie dane z papierowego formularza do systemu elektronicznego w ciągu 6 kolejnych miesięcy.

Kara za niewypełnienie deklaracji

Ustawa dotycząca obowiązku zgłoszenia źródła ciepła do centralnej ewidencji zakłada sankcje. Za niedopełnienie tej czynności grozi mandat, a jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu, grzywna może wynieść od 20 do nawet 5 000 zł. Można uniknąć jej nałożenia, przesyłając wymagane informacje do urzędu nadzoru budowlanego w ramach czynnego żalu.

Z jakich źródeł ciepła korzystają Polacy?

Na podstawie zgłoszonych do 7 kwietnia 2022 roku deklaracji dotyczących rodzaju źródeł ciepła w budynkach okazuje się, że w Polsce zdecydowana większość obywateli ogrzewa swoje domy kotłami na paliwa stałe, czyli na węgiel, drewno czy pellet.

 

Na drugim miejscu znajdują się kotły gazowe, bojlery czy podgrzewacze przepływowe i kominki gazowe zasilane zarówno gazem ziemnym, jak i gazem płynnym ze zbiornika, który w Polsce można wydzierżawić od nas. Amerigas także zapewnia stałe dostawy gazu LPG do instalacji zbiornikowej.

Obowiązek rejestracji źródła ciepła

Pamiętaj o zgłoszeniu tego, czym ogrzewasz dom! Jakie piece mają Polacy?

W czym możemy Ci pomóc?

Masz pytania? Wypełnij formularz lub skontaktuj się z nami telefonicznie.

Aby umożliwić wysłanie wiadomości, wypełnij wskazane pola.
Twoja wiadomość została wysłana. Skontaktujemy się z Tobą niebawem.
Imię i nazwisko
Numer telefonu
Adres e-mail
Kod pocztowy (XX-XXX)
Napisz czego szukasz
Full Close

Podaj temat:

Zobacz pozostałe artykuły:WRÓĆ DO AKTUALNOŚCIPrzeczytaj jak zaoszczędzić na ogrzewaniu:PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU