background-image

Dlaczego dobra wentylacja domu jest istotna przy ogrzewaniu gazowym?

Kocioł gazowy wykorzystuje do spalania duży zasób świeżego powietrza pochodzącego z zewnątrz. To właśnie kluczowa rola wentylacji w domu czy mieszkaniu ocieplanym gazem. Podkreślają to wszyscy dostawcy energii, którzy służą klientom radą, wiedzą i doświadczeniem. Jeśli wentylacja nie będzie działać prawidłowo, skutki mogą być katastrofalne. Gaz i bezpieczeństwo nie muszą się jednak wykluczać. Zapoznaj się z rodzajami kotłów – te najnowocześniejsze nie potrzebują nawet wentylacji wywiewnej.

Nieprawidłowa wentylacja a bezpieczeństwo

Niewystarczająca ilość tlenu w pomieszczeniu ogrzewanym gazowo prowadzi do wydzielania się toksycznego tlenku węgla. Niesprawna wentylacja sprawia, że substancja ta nie znika kanałami wywiewnymi, a unosi się w powietrzu, zagrażając zdrowiu domowników. Z tego względu do ogrzewania gazowego mieszkania nie zaleca się instalacji kotłów z otwartą komorą spalania (dość często występujących w łazienkach jako przepływowe podgrzewacze wody). O wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem są kotły z zamkniętą komorą spalania. Powietrze niezbędne do tego procesu urządzenie pobiera z zewnątrz za pośrednictwem kanału powietrzno-spalinowego, więc nie wpływa negatywnie na jakość i ilość świeżego powietrza dostępnego dla mieszkańców. To oczywiście nie znaczy, że klasyczna wentylacja nie jest wówczas konieczna.

Wymagania wentylacyjne dla instalacji gazowej

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj kotła się decydujesz, dostęp do kanału wywiewnego to podstawa. Cyrkulacja powietrza, a więc wymiana zużytego na świeże, ma znaczenie zarówno w kuchni, salonie, łazience, jak i sypialni. Jako świadomy użytkownik instalacji gazowej powinieneś pamiętać, aby:

  • nie stosować mechanicznej wentylacji w pomieszczeniu z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z otwartą komorą spalania;
  • wykorzystywać mechaniczną zrównoważoną lub nadciśnieniową wentylację nawiewno-wywiewną;
  • nie stosować indywidualnych wentylatorów wyciągowych w pomieszczeniach, gdzie utworzono wloty do przewodów spalinowych.

 

Wszystkie kotły kondensacyjne (zamknięte) pobierają powietrze do spalania gazu i eliminują spaliny za pomocą przewodu powietrzno-spalinowego. Ten z kolei może łączyć się bezpośrednio z kominem albo zostać wyprowadzonym na elewację budynku. Pomimo tego, że bilans powietrza w domu jest wówczas korzystny, nie zaszkodzi dodatkowe zabezpieczenie w postaci kratki wentylacyjnej.

Nowoczesna technologia kotłów gazowych to twoje bezpieczeństwo i wygoda użytkowania

Czy konkretny model kotła gazowego będzie wpływał na jakość życia użytkowników ogrzewanych pomieszczeń? Oczywiście, że tak! Jako dystrybutor gazu dostarczamy klientom coraz ciekawsze i ekonomiczniejsze rozwiązania w zakresie konstrukcji tych urządzeń grzewczych. W połączeniu ze sprawną wentylacją stanowią ergonomiczne i bezpieczne propozycje poprawiające twoją codzienność. Nowoczesne kotły do ogrzewania gazowego wyróżnia przede wszystkim:

  • łatwość obsługi;
  • łatwość serwisowania i realizacji napraw;
  • elegancki, designerski wygląd;
  • funkcjonalność na najwyższym poziomie;
  • czystość w domu czy mieszkaniu;
  • często także możliwość zdalnej obsługi urządzenia.

 

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zakup czy dzierżawę zbiornika na gaz, powinieneś użytkować go zgodnie z zaleceniami producenta. Ten wymóg dotyczy także zapewnienia otoczeniu urządzenia właściwej wentylacji.

Rodzaje wentylacji a ogrzewanie gazowe

Choć przewiew w domu czy mieszkaniu można zapewnić na wiele różnych sposobów, w branży grzewczej mówi się o dwóch zasadniczych rodzajach wentylacji w budynkach mieszkalnych, a wic mechanicznej i grawitacyjnej.

 

Wentylacja grawitacyjna

 

To standardowy tym wentylacji, który obecny jest w większości pomieszczeń, takich jak kuchnia czy łazienka. To rozwiązanie, które jednak planuje się jeszcze na etapie projektowania i budowy np. bloku mieszkalnego. Na czym dokładnie polega? Maksymalnie 15 cm pod sufitem tworzy się przewód prowadzący na dach, którego ujście w mieszkaniu zakończone jest kratką wentylacyjną. W ten sposób dochodzi do różnicy temperatury panującej w domu i na zewnątrz. Te wahania są największe w okresie jesienno-zimowym, dlatego wentylacja grawitacyjna właśnie w tym czasie jest szczególnie istotna. Aby system właściwie spełniał swoją funkcję, musi oczywiście działać bez zarzutu. Konieczny jest zatem stały dopływ powietrza do pomieszczenia. Z kolei kratka wentylacyjna powinna być umieszczona z dala od drzwi, aby strumień powietrza obiegł całą przestrzeń, zanim trafi do przewodu.

 

Wentylacja mechaniczna

 

Zdarza się, że grawitacja nie wystarcza. Cyrkulacja powietrza może zostać zaburzona, jeśli np. komin jest zbyt niski. Wówczas można posiłkować się wentylacją mechaniczną, czyli zamontowaniu w miejscu kratki specjalnego wiatraka wyciągającego powietrze do przewodu. Z wiatraka należy jednak zrezygnować, jeśli w mieszkaniu znajduje się piec gazowy, np. w łazience. Taki wentylator może zaburzyć odpływ spalin do komina, a więc spowodować zatrucie domowników!

Wentylacja w kotłowni gazowej – wymogi bezpieczeństwa

Zakładając, że kotłownia gazowa generuje moc do 30 kW, należy zapewnić w niej otwór o powierzchni przynajmniej 200 cm2 dla wentylacji nawiewnej. Dolna krawędź otworu powinna znajdować się 30 cm nad podłogą, a wywiew musi znajdować się tuż pod stropem. Kotły o mocy cieplnej od 30 do 60 kW wymagają otworu o wielkości 300 cm2. Z kolei wentylacja w kotłowni gazowej o mocy od 60 do 2000 kW powinna zostać wymaga otworów o wielkości co najmniej 5 cm2/1 kW mocy cieplnej, ale jednocześnie nie mniej niż 300 cm2. Choć w powszechnej opinii ogrzewanie gazowe to rozwiązanie kosztowne w eksploatacji, tego typu instalacje zyskują na popularności. Zwłaszcza, że na rynku dostępnych jest szereg rozwiązań grzewczych na miarę XXI wieku. Nowoczesne technologie, które stosujemy także w naszych urządzeniach, zapewniają ci bezobsługowość, wygodę użytkowania i wysoką efektywność ogrzewania gazem budynku czy mieszkania. Aby jednak cieszyć się trwałością instalacji oraz bezpieczeństwem, należy zadbać o stosowne rozwiązania wentylacyjne. Pomyśl o tym, zanim zdecydujesz się na kupno lub wynajem pojemnika na gaz.

W czym możemy Ci pomóc?

Masz pytania? Wypełnij formularz lub skontaktuj się z nami telefonicznie.

Aby umożliwić wysłanie wiadomości, wypełnij wskazane pola.
Twoja wiadomość została wysłana. Skontaktujemy się z Tobą niebawem.
Imię i nazwisko
Numer telefonu
Adres e-mail
Kod pocztowy (XX-XXX)
Napisz czego szukasz
Full Close

Podaj temat:

Zobacz pozostałe artykuły:WRÓĆ DO AKTUALNOŚCIPrzeczytaj jak zaoszczędzić na ogrzewaniu:PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU