background-image
background-image

Ogrzewanie gazowe domu: rodzaje kotłów

Kotły gazowe to urządzenia, które gwarantują domownikom komfort zarówno obsługi, jak i optymalnej temperatury w domu. Niektóre z kotłów projektowane są w taki sposób, że działają bez zarzutu bez żadnej interwencji człowieka. Jeśli właśnie stoisz przed zakupem, już wiesz, że na rynku dostępnych jest kilka typów kotłów na gaz. Czym się charakteryzują i skąd wiedzieć, który wybrać? Wiele zależy od twoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Kocioł gazowy – dlaczego jest tak popularny?

Dlaczego tak chętnie zastępuje się w węgiel w kotłowniach gazem? To rozwiązanie przekonuje przede wszystkim swoim ekologicznym wymiarem. Podczas spalania gazu nie wydzielają się do atmosfery żadne niebezpieczne pyły i inne szkodliwe substancje, których nie brakuje w oparach węglowych. Innym argumentem są także koszty.

 

Koszt zakupu kotła gazowego, nawet jeśli początkowo może wydawać się zbyt wysoki, z czasem okaże się opłacalną inwestycją zwracającą się z nawiązką. Na tle ogrzewania elektrycznego, paneli fotowoltaicznych czy pompy ciepła kocioł na gaz wypada pod tym względem naprawdę imponująco. Poza tym nowoczesne kotły gazowe to niemal bezobsługowe urządzenia – możesz cieszyć się komfortem termicznym w domu bez żadnego nakładu pracy.

Popularne rodzaje kotłów gazowych

Jeśli chodzi o ogrzewanie gazowe w domu, kotły można podzielić według rozmaitych kryteriów. Ogólnie wyróżnia się kotły z otwartą i zamkniętą komorą spalania. Poza tym na rynku dostępne są kotły:

  • kondensacyjne;
  • tradycyjne;
  • pulsacyjne;
  • kaskadowe.

Kotły kondensacyjne mogą występować natomiast w wersji jedno- lub dwufunkcyjnej. Pierwsze mają ogrzać pomieszczenia w domu. Z kolei piece dwufunkcyjne podgrzewają także wodę użytkową. Wybór między nowoczesną technologią grzewczą a sprawdzonym, znanym od lat rozwiązaniem może się okazać nie lada wyzwaniem. Poznaj każdy z rodzajów kotłów gazowych nieco lepiej.

Kondensacyjny kocioł gazowy

Pod względem funkcjonalności piec gazowy kondensacyjny nie różni się zbytnio od tradycyjnej wersji urządzenia. Również wykorzystywany jest do ogrzewania budynku oraz wody do użytku. Co jednak warte podkreślenia, tradycyjny piec emituje spaliny bezpośrednio do atmosfery. Kocioł kondensacyjny przeciwnie – najpierw wykorzystuje zawarte w nich ciepło, a dopiero potem wydala je w powietrze. To powoduje, że spaliny wydzielane z nowoczesnego kotła kondensacyjnego są chłodniejsze i mniej szkodliwe. Właśnie na tym polega zjawisko kondensacji.

 

Choć z pozoru kocioł kondensacyjny niewiele różni się od klasycznego z budowy, cechuje się znacznie większą sprawnością. Dla środowiska znaczenie ma także jeszcze jedna różnica – kocioł gazowy kondensacyjny zawsze ma zamkniętą komorę spalania. W piecu tradycyjnym może występować natomiast komora zamknięta lub otwarta. Ta ostatnia determinuje konieczność zamontowania w ścianie budynku kratki wentylacyjnej. Przez nią do pomieszczenia przedostają się kolejne porcje świeżego powietrza, które niestety wychładzają wnętrze pomieszczeń.

Pulsacyjny kocioł gazowy

To odmiana urządzenia kondensacyjnego pozbawiona klasycznego palnika. Należy do grupy kotłów kondensacyjnych, ale ze względu na swoją szczególną konstrukcję pozwala na jeszcze lepsze przetwarzanie energii i znacznie obniżenie kosztów użytkowania urządzenia. Redukcji ulegają także koszty całej instalacji oraz systemu odprowadzania spalin. Kocioł pulsacyjny najlepiej sprawdza się w:

  • niewielkich domach jednorodzinnych;
  • obiektach użyteczności publicznej;
  • budownictwie wielorodzinnym; 
  • obiektach przemysłowych.

Kocioł pulsacyjny wyposażony jest w komorę spalania (zastępująca palnik). To ona napędza całe urządzenie. Jaka technologia ma tu zastosowanie? Przez otwartą klapkę zaworową do komory przenika mieszanka powietrzno-gazowa, która zostaje zapalona przez świecę zapłonową. Na skutek wybuchu dochodzi do wzrostu ciśnienia i zamknięcia klapy. Wówczas spaliny dostają się do rur wylotowych. W ten sposób powstaje podciśnienie, które odpowiada za otwieranie i zamykanie się klapy, przez którą pobierana jest porcja mieszanki. Rozgrzana świeca zapłonowa wywołuje kolejne zapłony bez obecności iskry. Oto, na czym polega spalanie pulsacyjne. Opisane wybuchy mieszanki gazu w kotle nie są niebezpieczne, ponieważ ciśnienie w procesie spalania jest bardzo niskie.

Kaskada kotłów gazowych

Pojedyncze kotły kondensacyjne idealnie nadają się do małych, domowych kotłowni. Tam, gdzie jednak wymagania grzewcze są znacznie większe, m.in. ze względu na dużą powierzchnię, często stosowanym rozwiązaniem jest kaskadowy układ kotłów kondensacyjnych. Kaskada polega na połączeniu kilku kotłów, które działają wówczas w zespole. Reguluje się je jednak za pośrednictwem jednego wspólnego systemu sterowania. Spaliny z takiej kaskady także odprowadzane są jedną drogą. Taki zespół urządzeń grzewczych można zainstalować w pomieszczeniu o odpowiedniej kubaturze. Jeśli chodzi o kotły z otwartą komorą spalania, na 1m3 kotłowni powinno przypadać maksymalnie 4650 W. Przy komorze zamkniętej minimalna kubatura pomieszczenia technicznego powinna wynosić 6,5 m3.

Jak jeszcze dzieli się kotły gazowe?

Kotły zasilane gazem można podzielić również ze względu na sposób montażu. Wówczas wyróżnia się urządzenia:

  • stojące;
  • wiszące.

Te ostatnie generują znacznie wyższe koszty, oraz jednocześnie są o wiele bardziej awaryjne. To jednak najlepsze rozwiązanie, kiedy nie masz zbyt wiele miejsca. Kotły stojące zajmują go znacznie więcej, ale odznaczają się z kolei wyższą trwałością. Ze względu na metodę sterowania urządzeniem na rynku rozróżnia się kotły:

  • bez automatyki;
  • z automatyką.

Na czym polega automatyka kotła grzewczego? To grupa urządzeń, dzięki którym możliwe jest sterowanie jego pracą zgodnie z potrzebami domowników. Dostępne są także specjalne aplikacje mobilne służące do kontroli ogrzewania. Stojąc przed wyborem kotła gazowego, musisz dokonać analizy swoich potrzeb, ale także możliwości w zakresie finansów i dostępnego miejsca. Jeśli już wiedz, który typ urządzenia sprawdzi się w twoim przypadku, rozwiązania szukaj u sprawdzonych producentów podążających na nowoczesnymi technologiami. Decydując się na ogrzewanie gazowe, dodajesz swoją cegiełkę do działań na rzecz środowiska. To opcja ekologiczna, wydajna, czysta, a także bardzo łatwa w obsłudze.

W czym możemy Ci pomóc?

Masz pytania? Wypełnij formularz lub skontaktuj się z nami telefonicznie.

Aby umożliwić wysłanie wiadomości, wypełnij wskazane pola.
Twoja wiadomość została wysłana. Skontaktujemy się z Tobą niebawem.
Imię i nazwisko
Numer telefonu
Adres e-mail
Kod pocztowy (XX-XXX)
Napisz czego szukasz
Full Close

Podaj temat:

Zobacz pozostałe artykuły:WRÓĆ DO AKTUALNOŚCIPrzeczytaj jak zaoszczędzić na ogrzewaniu:PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU