background-image
background-image

Gaz ze zbiornika – kompleksowy system zasilania kuchenek i systemów grzewczych

Gaz jest jednym z mediów, które wykorzystywane są w domach jednorodzinnych, blokach mieszkalnych, hotelach czy restauracjach. By móc nim zasilać kocioł grzewczy i instalację z ciepłą wodą użytkową oraz używać kuchenki gazowej, trzeba na działce wybudować przyłącze, ale alternatywą może być też instalacja zbiornikowa z gazem płynnym LPG.

Gaz ziemny czy płynny?

W pierwszej kolejności inwestorzy, którzy chcą ogrzewać swój dom gazem, szukają sposobu podłączenia się do sieci gazowej. W tym celu warto udać się do firmy zajmującej się dystrybucją gazu w miejscu, w którym znajduje się działka i budowany jest dom. W ten sposób najszybciej można zorientować się, czy inwestor ma szanse na przyłączenie do sieci. Oficjalną decyzję o przyłączu można jednak otrzymać dopiero wtedy, gdy w biurze dystrybutora właściciel domu czy działki budowlanej złoży wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej. 

 

Jeśli takich możliwości nie ma, koszt przyłącza jest zbyt wysoki jak na możliwości finansowe inwestora albo występują inne przeszkody w wykonaniu natychmiastowego podłączenia do sieci z gazem ziemnym, można rozważyć np. korzystanie z gazu płynnego.

 

By było to możliwe, najlepiej zorientować się w tym, kto realizuje dostawy gazu – AmeriGas znajduje się w czołówce takich dystrybutorów w skali całej Polski. Dodatkowo oferuje klientom zbiorniki na gaz LPG. Gaz ziemny i gaz płynny tak samo skutecznie pozwalają na zasilanie systemów grzewczych oraz kuchenek. Na początek można zastosować w swoim domu gaz płynny, a później rozważyć możliwość podłączenia się do sieci z gazem ziemnym.

 

Korzyści z zastosowania gazu w domach

W domach prywatnych użytkownicy chętnie używają kotłów grzewczych zasilanych gazem. Ich głównymi atutami są bezobsługowość, wysoka sprawność, jak i stosunkowo niskie koszty ogrzewania. Wystarczy ustawić pożądaną temperaturę powietrza czy ciepłej wody użytkowej, by piec działał tak, jak chce tego właściciel. Koszty eksploatacji kotłów gazowych są niższe w porównaniu np. do elektrycznych urządzeń grzewczych. 

 

Kotły gazowe do spalania gazu ziemnego różnią się nieznacznie od tych, które zasilane są gazem płynnym, dlatego można zrealizować jeden system zasilania odpowiedni dla takich rodzajów gazu. 

 

Budowa i większość elementów wewnętrznych w piecach zasilanych gazem płynnym lub ziemnym są właściwie takie same. Jednak dysze doprowadzające do komory spalania, lżejszy od powietrza gaz ziemny, muszą mieć większą średnicę niż te, które dostarczają gaz płynny, który jest od powietrza jednak cięższy.

 

Podczas spalania gazu w kotłach grzewczych, czy to ziemnego, czy płynnego – propan nie wydziela się tak duża ilość spalin, jak w przypadku spalania w piecu węgla, miału czy drewna. To argument, który z pewnością trafi do ekologów i wszystkich osób, dla których los środowiska jest bardzo ważną kwestią. 

 

Zmiana systemu zasilania gazem LPG na gaz ziemny

Kiedy nadejdzie moment, w którym inwestor zechce zastąpić system grzewczy zasilany gazem płynnym, systemem na gaz ziemny, nie musi kupować nowego kotła grzewczego. Odpada więc wysoki wydatek, jaki musiałby ponieść. Jedyne, co będzie musiał zrobić w takiej sytuacji, to wymienić dysze, czyli dokonać przezbrojenia kotła. Wymiana dysz nie jest kosztowna, ale konieczna. W przeciwnym wypadku stosunek ilości paliwa do powietrza w palniku byłby niewłaściwy, co skutkowałoby nieprawidłową pracą kotła. 

 

Gaz płynny nie musi i raczej nie powinien być traktowany w kategoriach konkurencji dla gazu ziemnego. Może stanowić najlepszy możliwy substytut, gdy dla danej działki brak jest dostępu do sieci. Na czas wykonania połączenia, które niestety w niektórych przypadkach może przedłużyć się do paru lat, można korzystać z kotła grzewczego, stosując po prostu dostarczany przez AmeriGas do dzierżawionego zbiornika gaz LPG. Przeróbka pieca nie będzie wymuszała na właścicielach domu dużej inwestycji, jak w przypadku kotłów na olej opałowy czy na surowce stałe, jak drewno czy węgiel. 

 

W czym możemy Ci pomóc?

Masz pytania? Wypełnij formularz lub skontaktuj się z nami telefonicznie.

Aby umożliwić wysłanie wiadomości, wypełnij wskazane pola.
Twoja wiadomość została wysłana. Skontaktujemy się z Tobą niebawem.
Imię i nazwisko
Numer telefonu
Adres e-mail
Kod pocztowy (XX-XXX)
Napisz czego szukasz
Full Close

Podaj temat:

Zobacz pozostałe artykuły:WRÓĆ DO AKTUALNOŚCISprawdź nasze certyfikaty jakościPRZEJDŹ DO BAZY WIEDZY