Kupiłeś działkę budowlaną? Gratulacje! Teraz pozostaje już tylko wybór i zakup odpowiedniego projektu domu. Możesz zdecydować się na projekt gotowy, z katalogu i zaadaptować go do własnych potrzeb lub zlecić architektom wykonanie projektu od podstaw, co niestety jest nieco droższe. Sprawdź, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze projektu domu i o czym pamiętać przy planowaniu budowy swojego wymarzonego miejsca na ziemi.
Funkcjonalność przyszłego domu
Podstawową kwestią, jaką powinieneś kierować się przy wyborze projektu domu nie jest estetyka, choć z pewnością ma ona duże znaczenie. Najważniejsza jest funkcjonalność domu. Aby spełniał on swoją rolę, musi się w nim dobrze mieszkać. Planując budowę, musimy wziąć pod uwagę bryłę budynku, dach czy liczbę przyszłych domowników, determinującą z kolej powierzchnię mieszkalną nieruchomości.
Budowa domu to poważna inwestycja i wiele rzeczy należy wcześniej przemyśleć. Ważna jest użyteczność i wielkość poszczególnych pomieszczeń. Projekt należy również dostosować do wytycznych z planu zagospodarowania terenu, gdzie ma stanąć budynek.
Dostosowanie projektu do konkretnej działki
Działka bez dostępu do mediów - wada działki budowlanej
Bez wątpienia przy wyborze projektu należy przeanalizować plan miejscowy lub ustalone przez gminę warunki zabudowy dla działki, na której chcesz postawić dom. Wraz z architektem musisz przeanalizować wymiar działki i możliwości usytuowania na niej domu, zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Powinieneś też sprecyzować wymagania dotyczące bryły budynku oraz funkcjonalności i praktyczności domu.
Wydany przez gminę miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego czy warunki zabudowy mogą narzucać zasady kształtowania ładu przestrzennego. Nie możesz w sposób dowolny budować domu na działce. Projekt budowlany musisz dostosować do:
- wysokości budynku,
- maksymalnej szerokości elewacji frontowej budynku,
- liczby kondygnacji domu,
- kąta nachylenia dachu,
- maksymalnej powierzchni zabudowy działki,
- bryły dachu z określeniem układu połaci dachowych.
Plan miejscowy dla danej działki często determinuje parametry przyszłego domu. Jeśli nie zastosujesz się do wytycznych, urząd nie wyda ci pozwolenia na budowę.
Wymagania inwestora względem budowanego domu
Wiesz już, że plan zagospodarowania działki czy warunki zabudowy wraz z funkcjonalnością domu są ważne dla wyboru optymalnego projektu architektonicznego, ale to nie wszystko, co musisz wziąć pod uwagę. Powinieneś też określić swoje wymagania względem:
- Powierzchni domu – powinna być dostosowana do możliwości finansowych inwestora i potrzeb domowników.
- Pomieszczeń w domu – odpowiednia liczba sypialni, salon, kuchnia, łazienka, toaleta, garderoba, spiżarnia, pomieszczenia gospodarcze, kotłownia i inne.
- Typu dachu – najtańsze dachy to dachy proste, jeśli zaś chcesz mieć dach wielospadowy, musisz naszykować się na dodatkowe koszt z tym związane.
- Systemu ogrzewania i wentylacji budynku – jaki typ kotła chcesz zastosować, czy dom ma mieć system wentylacji i rekuperacji, czy ma być np. ogrzewanie podłogowe, kominek, panele solarne na dachu.
To tylko przykładowe kwestie, jakie musisz przemyśleć. Kiedy już wybierzesz odpowiedni dla siebie projekt domu i dostosujesz go do wymogów działki, pozostanie ci jeszcze zaplanowanie kosztorysu budowy i dokonanie odpowiednich przyłączy, m.in. związanych z ogrzewaniem i dostarczaniem ciepłej wody użytkowej do nieruchomości.
Ogrzewanie gazowe – jak je zaplanować?
Jeśli zdecydowałeś, że twój dom będzie ogrzewany gazowo, ponieważ dzięki temu możesz korzystać z niemal bezobsługowego systemu grzewczego, musisz na etapie projektowania budynku wziąć to pod uwagę. W przypadku, gdy na działce nie ma możliwości wykonania przyłącza do gazociągu z ulicy i zapewnienia stałych dostaw gazu ziemnego, nie musisz rezygnować z ogrzewania swojego domu gazem. Możliwe, że za rok czy za kilka lat gazociąg powstanie i otworzy się przed tobą możliwość wykonania przyłącza, a do tego czasu możesz wygodnie korzystać z alternatywy, jaką jest gaz płynny LPG, który pozwoli na zasilanie pieca grzewczego oraz podgrzewanie wody użytkowej na co dzień.
Jeszcze na etapie planowania zagospodarowania działki warto zlecić architektowi ustalenie położenia zbiornika na gaz płynny LPG. W firmie AmeriGas masz do wyboru dwa rodzaje zbiorników gazowych – naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne są proste w instalacji, a koszt ich montażu jest niski. Przeznaczone są one do terenów o wysokim poziomie wód gruntowych. Zbiorniki podziemne nie ingerują znacząco w architekturę otoczenia i są idealne w przypadku działek o małej powierzchni. Jeśli jesteś na etapie planowania budowy domu, architekt może podpowiedzieć ci, czy możesz wykorzystać zbiorniki podziemne na swojej działce czy tylko naziemne, które są najbardziej popularne w przypadku domów jednorodzinnych.
Zbiornik naziemny ustawia się na dodatkowej płycie fundamentowej o grubości od 12 do 20 cm, która powinna wystawać ponad powierzchnię gruntu. Nie może znaleźć się on w zagłębieniu terenu czy w miejscu podmokłym. Zbiornik podziemny musi mieć przygotowany w ziemi wykop. W przypadku popularnych zbiorników o pojemności 2700 l powinien on mieć wymiary 4,6 m długości, 3,5 m szerokości i 1,85 m głębokości. Taki zbiornik musi być wkopany co najmniej 1 m od budynków i innych obiektów, np. garażu na działce. 3 metry odstępu są niezbędne przy zbiornikach naziemnych o tej samej pojemności.
Pozostałe odległości uwzględni architekt, któremu zlecisz usytuowanie zbiornika podziemnego lub naziemnego na gaz płynny na swojej działce.
W czym możemy Ci pomóc?
Masz pytania? Wypełnij formularz lub skontaktuj się z nami telefonicznie.