background-image
background-image

Ogrzewanie gazowe dla firm – rozwiązania grzewcze w rejonach położonych bez dostępu do gazu ziemnego

Jak wykorzystują gaz nasi Klienci?

Poniżej kilka ciekawych przykładów zastosowania gazu przez naszych Klientów:

System grzewczy w budynkach firmowych może opierać się na różnych materiałach grzewczych, jak węgiel, olej opałowy, ale i gaz. Ogrzewanie gazowe jest systemem wygodnym, ponieważ właściwie jest on całkowicie bezobsługowy. Podczas spalania gazu do atmosfery nie jest emitowana taka ilość spalin jak przy wykorzystywaniu do ogrzewania chociażby kotłów węglowych. W rejonach, w których firma nie może uzyskać dostępu do gazu ziemnego lub takie przyłącze byłoby bardzo kosztowne, trzeba zdecydować się na alternatywę.

Gaz płynny jako alternatywa dla gazu ziemnego

W przypadku gdy przedsiębiorca z różnych powodów nie może dostarczać do budynków firmowych gazu ziemnego, nie musi rezygnować z gazowego systemu ogrzewania. Może zdecydować się na zasilanie gazem płynnym LPG. W porównaniu do systemów na olej opałowy czy węgiel ogrzewanie na gaz płynny jest bardziej ekologiczne. Podczas spalania LPG emituje o 20 proc. mniej szkodliwego dwutlenku węgla niż olej opałowy oraz o 50 proc. mniej niż węgiel. Dodatkowo w procesie spalania gazu, czy to ziemnego czy płynnego, nie powstają szkodliwe pyły, które zanieczyszczają powietrze. Gaz płynny nie jest niebezpieczny dla gleby i wód podziemnych, nawet jeśli doszłoby do jego wycieku.

Jak zorganizować w firmie ogrzewanie na gaz?

Jeśli w najbliższej okolicy firmy nie ma gazociągu, do którego można by podłączyć budynki przedsiębiorstwa, warto wykorzystać do zasilania pieców gazowych butle i zbiorniki na gaz płynny LPG. Pozwalają one na uniezależnienie się od przyłącza. Bez gazu ziemnego firma nie jest skazana na stosowanie kotła na paliwa stałe. Nie musi też inwestować w pompy ciepła i panele fotowoltaiczne.

 

Należy znaleźć dostawcę gazu, który może nie tylko zapewnić stałe dostawy LPG do firmy, ale i zaoferować dzierżawę zbiornika określonej wielkości i rodzaju – podziemnego lub naziemnego – oraz jego obsługę czy konserwację.

 

Na przykład przy zawieraniu umowy o instalację dzierżawioną z AmeriGas firma otrzymuje wysokiej jakości gaz, korzystną cenę, bezpłatny serwis i wsparcie przez 24 godziny na dobę. Przedsiębiorca może liczyć na stałość i terminowość dostaw, a także korzysta z wydłużonej żywotności promienników oraz palników. Specjaliści, w zależności od potrzeb danej nieruchomości firmowej i wymagań pracowników przedsiębiorstwa, dobiorą odpowiednie rozwiązania w zakresie ogrzewania gazem płynnym.

 

Trzeba zdecydować, czy zbiornik na gaz ma być naziemny czy podziemny. Wkopywany w grunt polecany jest w pierwszej kolejności tym inwestorom, którzy dysponują mniejszą działką albo nie chcą, by był on widoczny z zewnątrz. Natomiast trzeba liczyć się z tym, że instalacja podziemnego zbiornika potrwa dłużej niż posadowienie na działce zbiornika naziemnego, a przy tym takie rozwiązania są droższe. Naziemne są tańsze, szybciej się je instaluje, ale zaburzają wygląd posesji przy budynkach firmowych. Zbiornik naziemny na gaz płynny wymaga też zachowania większych odległości od budynków oraz od granicy posesji. Do umieszczenia kotła gazowego wystarczy niewielkie pomieszczenie gospodarcze. Ogrzewanie gazowe w firmie oznacza, że nie trzeba posiadać osobnego miejsca do składowania opału, jak w przypadku kotłów na paliwa stałe – węgiel, ekogroszek czy pellet.

Przygotowanie instalacji w firmie pod gaz ziemny

Być może właściciel przedsiębiorstwa wie lub może przypuszczać, że w przyszłości obok jego budynków zostanie poprowadzony gazociąg, który umożliwi mu podłączenie się do niego. W takiej sytuacji jak najbardziej zalecana będzie tymczasowa instalacja na gaz płynny. Jest ona przystosowana także do zasilania kotłów gazem ziemnym. Wystarczy więc w odpowiednim momencie w przyszłości, gdy nastąpi możliwość podłączenia firmy do sieci gazowej, wykonać przyłącze i zdemontować gazowy zbiornik zewnętrzny. Zainstalowany wcześniej kocioł może służyć w firmie w dalszym ciągu, z uwagi na fakt, że nowoczesne piece mają palniki, które są odpowiednie do pracy z oboma rodzajami gazu.

Podsumowanie

Gaz płynny jest dobrym rozwiązaniem grzewczym dla firm zlokalizowanych w rejonach, w których nie ma dostępu do gazu ziemnego – obecnie lub w ogóle. Zamiast decydować się na mało ekologiczne rozwiązania w postaci kotłów węglowych czy spalanie dosyć drogiego oleju opałowego, można wybrać gaz LPG i całą instalację ogrzewania gazowego, która nie będzie wymagała obsługi ze strony przedsiębiorcy. Samoobsługowy piec nie potrzebuje dużej przestrzeni w kotłowni czy w pomieszczeniu gospodarczym – to kolejna zaleta takiego wyboru.