background-image

Jak oszczędzać energię gdy ogrzewasz dom?

Jak oszczędzać energię, gdy ogrzewasz dom?

Instalacje na gaz płynny są jednym z najwygodniejszych i najpopularniejszych sposobów ogrzewania w Polsce. Są w pełni bezobsługowe, a do tego ekologiczne. A co zrobić, żeby ograniczyć koszty ich eksploatacji? Sprawdź 6 porad jak oszczędzić na kosztach ogrzewania.

LPG wykorzystywane w milionach polskich domów do gotowania jest też świetnym źródłem energii do ogrzewania domu. Czyste spalanie i bezobsługowe działanie instalacji zbiornikowych na gaz płynny czynią je atrakcyjną propozycją dla osób ceniących swój czas i wygodę. Czy jest to także dobre rozwiązanie dla oszczędnych?

Ogrzewanie domu – jakie źródło ogrzewania wybrać?

Jednym z tańszych sposobów ogrzewania jest opalanie węglem. Warto jednak pamiętać, że jego spalanie powoduje duże zanieczyszczenie powietrza, którym oddychamy. Ponadto coraz więcej gmin w Polsce zakazuje wykorzystania pieców węglowych w nowych budynkach z uwagi na zanieczyszczanie powietrza. Ogrzewanie prądem jest znacznie droższe od ogrzewania gazem płynnym. Również popularne ostatnio pompy ciepła – przy uwzględnieniu kosztów zakupu sprzętu i jej instalacji – jest droższe, niż instalacja na gaz płynny. Ponadto należy pamiętać, że pompa ciepła nie będzie działać, gdy temperatura spadnie poniżej -10oC. Zbliżone koszty ogrzewania do LPG ma olej opałowy, ale do korzystania z tego rozwiązania konieczne jest osobne pomieszczenie w domu magazynowanie oleju.

Przy ogrzewaniu gazem płynnym znikają obowiązki związane z codzienną obsługą pieca, takie jak wynoszenie popiołu i innych odpadów spalania. Nie trzeba też przeznaczać specjalnego pomieszczenia w domu do magazynowania paliwa. Warto pamiętać również, że ogrzewając dom ze zbiornika z gazem płynnym, możesz wykorzystać to źródło energii także do gotowania i podgrzewania wody.

1. Nie wychładzaj budynku

Staraj się utrzymać stałą temperaturę w domu. Nie należy ochładzać budynku do bardzo niskich temperatur, ponieważ ponowne ogrzanie pomieszczeń będzie wymagało większej ilości energii niż utrzymanie stałej, niewysokiej temperatury.

2. Zaizoluj, uszczelnij i ociepl

W sezonie grzewczym należy zapobiegać przenikaniu zimnego powietrza do wnętrza budynku. Dlatego zalecane jest uszczelnienie okien specjalną pianką lub gumą. Ogromne oszczędności zauważysz także, gdy zdecydujesz się ocieplić budynek.

3. Dobierz odpowiednią temperaturę

Odpowiednia temperatura pomieszczeń jest sprawą indywidualną, ale najczęściej komfortowa temperatura dla pokoju dziennego to 22oC, dla łazienki – 24oC. W sypialni wystarczające jest 18oC.

4. Korzystaj z przełączników ciepła

Nowoczesne systemy ogrzewania powinny być wyposażone w przełączniki, które instaluje się do każdego kaloryfera. Pozwolą one na automatyczne kontrolowanie temperatury. Warto pamiętać, że tego typu urządzenia muszą być montowane przez wykwalifikowanego instalatora. 

5. Wietrz krótko, ale intensywnie

Aby efektywnie wywietrzyć mieszkanie z jak najmniejszą stratą ciepła, wietrz dom krótko, ale intensywnie. Takie wietrzenie powinno trwać maksymalnie kilka minut. Otwórz okna na oścież tak, by powietrze mogło napłynąć też do innych pokojów. 

6. Odpowietrzaj grzejniki

Do grzejników może dostawać się powietrze, które sprawia, że ciepło jest rozprowadzane nierównomiernie. Sygnałem, że należy odpowietrzyć grzejnik, są charakterystyczne dźwięki – szumy, gwizdy i bulgotanie w grzejniku. 


Wiesz już, jak oszczędzać na energii, ogrzewając dom. A może chciałbyś dowiedzieć się ile zapłacisz za ogrzewanie gazem płynnym? Jeśli tak, to skontaktuj się z AmeriGas.

W czym możemy Ci pomóc?

Masz pytania? Wypełnij formularz lub skontaktuj się z nami telefonicznie.

Aby umożliwić wysłanie wiadomości, wypełnij wskazane pola.
Twoja wiadomość została wysłana. Skontaktujemy się z Tobą niebawem.
Imię i nazwisko
Numer telefonu
Adres e-mail
Kod pocztowy (XX-XXX)
Napisz czego szukasz
Full Close

Podaj temat:

Zobacz pozostałe artykuły:WRÓC DO AKTUALNOŚCIPrzeczytaj 6 zasad bezpieczeństwa:PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU