Wypoczynek za granicą czy w kraju? W czasach pandemii koronawirusa wybór jest w zasadzie jeden – w kraju i to najlepiej jak najdalej od dużych skupisk ludzi. Wielkie hotele, zdolne pomieścić na raz po kilka tysięcy gości, choć luksusowe, świetnie wyposażone i oferujące ogrom atrakcji dodatkowych, często nie są w stanie zapewnić odizolowania klientów. Co innego wioski wakacyjne – goście mieszkają tam w niewielkich domkach, np. wzorowanych na chatkach Hobbitów z książki Tolkiena.
Inny sposób wypoczywania
Z dala od zgiełku, tłumów i potencjalnego ryzyka zakażenia COVID-19 budowane są na całym świecie wioski wakacyjne. Powstają one również i w Polsce, nad jeziorami, w górach, w lasach czy też nad morzem. Ich koncepcja jest prosta – umożliwić klientom jak najlepszy odpoczynek od hałasu, z którym na co dzień mają do czynienia podczas wywiązywania się z obowiązków zawodowych czy rodzinnych. To dobra propozycja na samotny urlop sprzyjający refleksji, jak również wakacje z całą rodziną, bez dostępu do nowoczesnych technologii. W takich warunkach można po prostu ze sobą pobyć, lepiej się poznać i czerpać przyjemność ze swojego towarzystwa. Coraz więcej osób szuka właśnie takich miejsc na zregenerowanie swoich sił.
Domki, chatki czy specjalnie przystosowane do tego celu namioty w wioskach wakacyjnych powinny być oddalone od miejskich siedzib, by podczas pobytu można było poczuć bliskość natury i podziwiać walory przyrodnicze danego regionu. Czy jest coś bardziej uspokajającego niż dźwięk fal uderzających leniwie o brzeg czy odgłos wiatru hulającego wśród drzew w lesie?
Możliwość oddychania czystym powietrzem to bezcenny walor, którego poszukuje wielu turystów, również i w Polsce. Nadal istnieje spora nisza w zakresie usług turystycznych i noclegowych w postaci niewielkich wiosek wakacyjnych, dlatego deweloperzy mogą zastanowić się nad możliwością wkroczenia w taki biznes i zaakcentowania w nim swojej obecności.
O czym należy pamiętać?
Przy szukaniu terenu pod budowę wiosek wakacyjnych należy w pierwszej kolejności rozglądać się za miejscem cichym i spokojnym, gdzie odczuwalny jest cudowny wpływ dziewiczej natury.
Deweloper, który zamierza wybudować wioskę wakacyjną, powinien wiedzieć, że jest to obiekt turystyczny składający się z niewielkich domków przeznaczonych do wynajęcia i dodatkowej zabudowy, jak np. otwartych altan sprzyjających wypoczynkowi. Wiosek wakacyjnych nie można porównać do kempingów, ponieważ powinny się one cechować o wiele wyższym standardem, co upodobnia je do kurortów.
Architekci przystępujący do takich projektów mogą wzorować się na innych tego typu obiektach. Pierwsza wioska powstała już ponad 50 lat temu w Holandii i początkowo miała formę rozbudowanego kempingu. Z czasem namioty zostały zastąpione przez wygodne domki do wynajęcia. Projektujący wioski wakacyjne architekci powinny pamiętać o tym, że domki muszą być oddalone od siebie i posiadać szereg udogodnień umilających spędzanie urlopu. Można zdecydować się na domki na drzewach, chatki jakby żywcem wyjęte z baśni i legend, jak i budować nawet domki na wodzie, na specjalnych barkach.
Oprócz samych miejsc noclegowych, w wioskach tego typu powinno znaleźć się rozbudowane zaplecze, by były one w pełni samowystarczalnymi obiektami.
Problem z dostawami energii
Wioski wakacyjne wcale nie muszą być obiektami przeznaczonymi do wypoczynku tylko w czasie letnich miesięcy. Ich właściciele mogą czerpać z ich tytułu korzyści finansowe przez niemal cały rok, ale muszą zapewnić ogrzewanie obiektów noclegowych. W głuszy, nad jeziorami trudno o stałe dostawy paliwa do ogrzewania. Na terenach o wysokich walorach przyrodniczych priorytetem jest też ochrona środowiska naturalnego. Dlatego źródło ogrzewania powinno być ekologiczne.
Dobrym wyborem jest inwestycja w instalację zbiornikową na gaz płynny. Gaz ten jest uniwersalnym paliwem do zasilania systemów grzewczych w domkach wakacyjnych. Można go wykorzystać do ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody, jak i do gotowania. Bardzo ważne jest to, że systemy na gaz płynny są właściwie bezobsługowe, dzięki czemu goście wiosek wakacyjnych nie będą mieli w związku z nimi żadnych obowiązków. Instalacja gazowa na gaz płynny będzie dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie nie można uzyskać dostępu do gazu ziemnego. Gaz spala się całkowicie, bez emisji do atmosfery szkodliwych substancji, jak w przypadku spalania paliw stałych. Można zdecydować się na zbiorniki naziemne lub podziemne, dzierżawione od sprawdzonych dostawców gazu płynnego, jak AmeriGas.
W czym możemy Ci pomóc?
Masz pytania? Wypełnij formularz lub skontaktuj się z nami telefonicznie.