background-image

Czego nie powiedzą Ci producenci pelletu?

Pellet to produkt grzewczy

Chociaż stale rośnie grono osób, które chcą ogrzewać dom w taki sposób, by nie przyczyniać się do powstawania smogu, nie zawsze przekłada się to na gotowość inwestowania w rozwiązania korzystne dla środowiska. Coraz częściej za ekologiczny i oszczędny sposób uważa się ogrzewanie domu pelletem, czyli wysokoenergetycznym granulatem – czy słusznie? 

 

Pellet to produkt grzewczy, który powstaje w wyniku sprasowania pod wysokim ciśnieniem rozdrobnionego drewna, trocin, słomy lub pędów wierzby energetycznej. Jest to paliwo odnawialne, a podczas jego spalania emisja substancji smolistych jest niska. Podkreślanie jego licznych zalet sprawia jednak, że mało osób zdaje sobie sprawę z wad tego rozwiązania. Sprawdź, jakie trudności mogą wiązać się z ogrzewaniem domu pelletem.

Dom i ogrzewanie – konieczność wydzielenia kotłowni

Kocioł na pellety to rozwiązanie dla osób, które mają możliwość wygospodarowania w domu pomieszczenia na kotłownię o wielkości minimum 2x3 m. Do tego dochodzi kwestia magazynowania biomasy. Zapas pelletów możesz zgromadzić również poza kotłownią, jednak miejsca na nie powinno być na tyle dużo, byś przez cały sezon grzewczy nie musiał  uzupełniać zapasów.

 

Jakie są koszty ogrzewania domu pelletem?

 

Kotły na pellety to dość duża inwestycja. Ceny modeli o mocy cieplnej rzędu 10 kW, odpowiedniej do ogrzewania domów do około 100 m2, zaczynają się od około 7 500 zł brutto. Nowocześniejsze urządzenia o większej mocy mogą kosztować nawet 10 000 zł. Pamiętaj jednak, że jeśli ten system grzewczy nie był uwzględniony podczas projektu i budowy domu, to wykonanie instalacji wiążę się z dodatkowymi kosztami. Wyposażenie kotłowni może wynieść 10 000 zł, ale kwota ta nie zawiera innych materiałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowanie kotła na pellety w pozostałej części domu.

 

Czy to prawda, że z tanich pelletów może tworzyć się spiek?

 

Pellet produkowany jest przez wiele zakładów, ale nie zawsze oferują one produkt spełniający odpowiednie normy. Tańsze pellety mogą zawierać różne zanieczyszczenia i powodować odkładanie się zgorzeliny lub spieku blokującego palnik oraz mechanizm czyszczący w kotłach o małej mocy. Mają też niewielką odporność mechaniczną – mogą się rozpadać i blokować podajniki ślimakowe, przez co kocioł nie może spalić paliwa w całości. 

 

Czy dobry pellet zawsze musi być drogi?

 

Jeśli chcesz kupić paliwo dobrej jakości, by uniknąć odkładania się zgorzeliny lub powstawania spieków, musisz liczyć się z tym, że jego ceny są wyższe. Odpowiedni pellet kupisz za około 600–800 zł za tonę. Na ogrzanie domu jednorodzinnego oraz przygotowanie ciepłej wody (przez cały rok) zużyjesz około 5 ton biomasy, co daje kwotę około 4 000 zł (bez kosztów transportu). Do tego trzeba jeszcze doliczyć przegląd kotła, czyli wydatek 300–500 zł, oraz ewentualny koszt części zamiennych.

 

Czyste ogrzewanie – czyste sumienie?

 

Pellet to odnawialne źródło energii – ścinki i inne odpady drzewne są wartościowym źródłem bioenergii. Ich wykorzystywanie jest też pomocne w redukowaniu emisji dwutlenku węgla. Niestety nie zawsze pellet jest pozyskiwany ekologicznie. Zdarza się, że drzewa są wycinane celowo, by spalać je jako biomasę. Przepisy nie sprowadzają bowiem biomasy leśnej wyłącznie do określonych pozostałości i odpadów.

 

Paliwo alternatywne dla pelletu

Bezpiecznym i ekologicznym paliwem jest również spalający się gaz płynny. LPG ma znacznie niższy poziom emisji szkodliwych substancji niż tradycyjne nośniki energii, wydziela o 50% mniej CO2 od węgla i o 75% mniej niż pellet. Gaz skroplony ma też szerokie zastosowanie i może być wykorzystywany m.in. do podgrzewania wody, ogrzewania domu czy gotowania. Instalacja centralnego ogrzewania i kocioł nie wymagają dodatkowych prac adaptacyjnych, by podłączyć gaz ziemny.

 

Ile kosztuje ogrzewanie domu gazem?

 

Wybór najlepszego sposobu na ogrzanie domu powinien być dobrze przemyślaną decyzją. W tej kwestii nadal myślimy przede wszystkim ekonomicznie, a dopiero potem ekologicznie. Zanim wybierzesz pellet, weź pod uwagę zarówno wady, jak i zalety tego rozwiązania. Może się bowiem okazać, że w Twoim domu znacznie lepiej sprawdzi się inny rodzaj paliwa, w tym gaz płynny, zwłaszcza, jeśli w równym stopniu dbasz o domowy budżet i środowisko.

 

background-image

Zbiornik podziemny i odległości

W czym możemy Ci pomóc?

Masz pytania? Wypełnij formularz lub skontaktuj się z nami telefonicznie.

Aby umożliwić wysłanie wiadomości, wypełnij wskazane pola.
Twoja wiadomość została wysłana. Skontaktujemy się z Tobą niebawem.
Imię i nazwisko
Numer telefonu
Adres e-mail
Kod pocztowy
Napisz czego szukasz
Full Close

Podaj temat:

Zobacz pozostałe artykuły:WRÓĆ DO AKTUALNOŚCIPrzeczytaj jak zaoszczędzić na ogrzewaniu:PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU