background-image
background-image

Przygotowanie grilla gazowego do sezonu grillowego – o co zadbać, aby grillować bezpiecznie?

Czyszczenie grilla gazowego przed sezonem wiosennym

Pierwszym krokiem, który pozwoli przygotować grilla gazowego do nadchodzącego sezonu, jest dokładne wyczyszczenie elementów. Zaleca się, aby grilla czyścić przed pierwszym użyciem po dłuższej przerwie nawet wtedy, gdy został zabezpieczony i przykryty specjalnym pokrowcem.

 

Do czyszczenia grilla na zewnętrznej stronie najlepiej nadaje się wilgotna ściereczka z mikrofibry, która dokładnie zbiera kurz. Jeżeli na grillu znajdują się poważniejsze zabrudzenia, można użyć specjalnych środków czyszczących, przeznaczonych do materiału, z jakiego wykonany został grill.

 

Po dokładnym wyczyszczeniu zewnętrznej strony grilla należy oczyścić też jego wnętrze. Pamiętaj, że jeżeli grill nie został dobrze wyczyszczony przed odstawieniem, jego elementy mogły zostać pokryte grzybem lub pleśnią, dlatego warto dokładnie sprawdzić, czy żadne tego typu drobnoustroje się nie pojawiły. Jeżeli okaże się, że tak, najlepiej będzie wykonać pirolizę, czyli po prostu wypalić grilla.

Wypalenie grilla – na czym polega?

Pirolizę zaleca się wykonać po każdym grillowaniu, a szczególnie na koniec sezonu grillowego. Cała procedura polega na włączeniu wszystkich palników na maksymalną moc, aby pozwolić grillowi się wypalić przez ok. 30 minut. Po wypaleniu i wychłodzeniu grilla do temperatury ok. 150 stopni Celsjusza należy wyszczotkować palniki i pozostałe elementy wnętrza grilla. Najlepiej do tego celu użyć specjalnej szczotki z włosiem ze stali, które jest odporne na wysokie temperatury i nie zostawia śladów.

Sprawdzenie instalacji gazowych

 

Przed pierwszym uruchomieniem grilla po dłuższej przerwie, bardzo ważne jest sprawdzenie szczelności i stanu ogólnego instalacji gazowej. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na kondycję węża i trzeba zobaczyć, jak działa przepływ gazu do palników, a jeżeli jest taka potrzeba, wyczyścić go. Zanieczyszczony przepływ gazu można poznać po nierównym płomieniu na palniku, trudnościach z odpaleniem oraz długim czasie rozgrzewania się grilla.

background-image

Grill gazowy – zadbaj o bezpieczną eksploatację butli gazowej

Bezpieczna eksploatacja butli gazowej

Kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa korzystania z grilla gazowego jest oczywiście dobór bezpiecznej butli gazowej i jej odpowiednia eksploatacja. Należy pamiętać, że gaz w mieszaninie z powietrzem może doprowadzić do wybuchu, dlatego zawsze i bezwzględnie należy przestrzegać zaleceń, dotyczących korzystania z butli gazowej. Niezwykle istotny jest także wybór butli gazowej napełnianej w certyfikowanych rozlewniach gazu. Nie wolno oczywiście zapominać o odpowiednim podłączeniu butli w taki sposób, aby zapewnić pełną szczelność.

 

Wybierając butle gazowe do grilla od AmeriGas, możesz liczyć na to, że otrzymasz napełnione butle, posiadające wszystkie wymagane certyfikaty bezpieczeństwa.

Jaka butla gazowa do grilla gazowego będzie najlepsza?

Jeżeli poszukujesz bezpiecznej i wydajnej butli do grilla gazowego, postaw na AmeriGas DOM LIGHT, która posiada wszystkie niezbędne certyfikaty oraz dodatkowe cechy, wpływające na komfort i bezpieczeństwo użytkowania, takie jak:

  • butle są wypełnione propanem wyróżniającym się lepszymi parametrami odparowywania od mieszanki standardowej, co sprawia, że może być używany nawet w bardzo niskich temperaturach (-42 stopnie). Posiada też wyższą temperaturę spalania, a więc sprawdza się w warunkach zewnętrznych o każdej porze roku;
  • butla AmeriGas DomLight jest nawet o 40% lżejsza od butli stalowej, co znaczy, że jest też bardziej mobilna, a więc idealna, jeżeli planujesz grilla poza domem;
  • butle posiadają reduktor Klik/ON, dzięki któremu mogą zostać bardzo szybko podłączone do instalacji/parasola bez użycia narzędzi;
  • wklejona specjalna uszczelka pozwala na bardzo szybką wymianę butli;
  • są napełniane w kontrolowanych warunkach, dzięki czemu możesz mieć pewność, że Twoja butla opuściła rozlewnię z gwarantowaną szczelnością i wypełniona odpowiednią ilością gazu;
  • osłony z tworzywa zapewniają wygodny chwyt butli, co ułatwia jej przenoszenie i montaż;
  • DomLight jest niższa od butli tradycyjnej, dzięki czemu łatwiej jest dopasować ją do grilla gazowego.

Bezpieczne grillowanie – dlaczego warto wybrać grill gazowy?

Grill gazowy to coraz bardziej popularne rozwiązanie ze względu na łatwość obsługi, wydajność i szybkość przyrządzania potraw. Jedna butla gazowa starczy na kilkanaście sesji grillowych, w zależności od długości i intensywności użytkowania, ale w większości przypadków można liczyć na to, że taka butla starczy na dłużej, niż jeden worek brykietu czy węgla. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest szybkość rozpalania, ponieważ grill gazowy uruchamiany jest jednym przyciskiem, a odpowiednią temperaturę można uzyskać w ciągu 3-5 minut. Grill gazowy umożliwia precyzyjną regulację temperatury, co pozwala na przygotowanie zróżnicowanych posiłków i dłuższe utrzymanie ciepła potraw. Butla z gazem pozwala na czerpanie radości z grillowania przez cały rok, a nie tylko w cieplejszym okresie. Butle AmeriGas pozwalają na gotowanie nawet w bardzo niskich temperaturach, co znacznie zwiększa możliwości grilla gazowego. Grill gazowy nie kopci, a potrawy na nim przygotowane nie przesiąkają zapachem węgla i dymu, co może mieć wpływ także na wartość odżywczą przygotowanych posiłków.

Przygotowanie grilla gazowego do sezonu – zadbaj o bezpieczeństwo

Grill gazowy pozwala na efektywne grillowanie bez długiego oczekiwania na rozgrzanie urządzenia. Zanim jednak rozpoczniesz przygotowywanie potraw, upewnij się, że po okresie zimowym Twój grill jest gotowy do użycia. Dokładnie wyczyść go z zewnątrz i wewnątrz, a w razie potrzeby przeprowadź pirolizę. Najważniejszy jest jednak dobór bezpiecznej certyfikowanej butli gazowej oraz jej prawidłowe przyłączenie.

W czym możemy Ci pomóc?

Masz pytania? Wypełnij formularz lub skontaktuj się z nami telefonicznie.

Aby umożliwić wysłanie wiadomości, wypełnij wskazane pola.
Twoja wiadomość została wysłana. Skontaktujemy się z Tobą niebawem.
Imię i nazwisko
Numer telefonu
Adres e-mail
Kod pocztowy (XX-XXX)
Napisz czego szukasz
Full Close

Podaj temat:

Zobacz pozostałe artykuły:WRÓĆ DO AKTUALNOŚCIPrzeczytaj jak zaoszczędzić na ogrzewaniu:PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU